( (

Saadet Partisi'nden Gazze açıklaması

Gündem 25.10.2023 - 10:36, Güncelleme: 25.10.2023 - 13:40
 

Saadet Partisi'nden Gazze açıklaması

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin, Gazze’deki vahşetin sonlandırılması için 'acil eylem planı'nın devreye girmesi gerektiğini söyledi.
Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) -  İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları devam ederken Saadet Partisi’nin bu vahşetin son bulması için acil eylem planı hazırladığını ifade eden Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin; “İsrail’in Gazze’de işlediği vahşet karşısında acil olarak atılması gereken adımlar” başlığı ile yayınlanan Acil Eylem Planındaaşağıda belirtilen maddeler yer alıyor.” dedi. İslam İş birliği Teşkilatı toplantıları kınama değil icraat toplantıları olmalıdır. İİT Bir an önce sürece gerektiği şekilde müdahil olmalı ve zulmü durdurmak için inisiyatif alması gerektiğine vurgu yapan Tekin, "D-8 Ülkeleri ve Türk Devletler Teşkilatı acilen toplanmalı; İsrail’e karşı güçlü ve caydırıcı yaptırımlar karara bağlanmalıdır. İslam ülkeleri İsrail’de bulunan diplomatik temsilciliklerinin faaliyetlerini tamamen durdurmalıdır.  Türkiye ve diğer tüm İslam ülkeleri İsrail ile ikili anlaşmalarını, “normalleşme” süreçlerini ve karşılıklı ziyaret programlarını derhal iptal etmelidir. İslam ülkeleri, İsrail'e destek veren Batı ülkelerine petrol gönderimini yavaşlatmayı gündeme almalı ve gerektiğinde petrol sevkiyatını durdurmalıdır. Türkiye, özellikle Filistin’e ait enerji kaynakları üzerinde İsrail ile yapılan anlaşmalara derhal son vermelidir" diye konuştu. TBMM’de bir heyet oluşturularak Gazze’de bombalanan hastane ziyaret edilmeli ve oradaki durum hakkında kamuoyu bilgilendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Tekin, "İnsani yardımlar için acilen Mısır Refah sınır kapısında bir koridor açılmalıdır. Gazze’nin yeniden imarı için mali destek çalışması acilen başlatılmalıdır. BM nezdinde İsrail’in haksız, hukuksuz işgal girişimine karşı gerekli kararların alınması için diplomatik girişimler acilen başlatılmalıdır. İsrail’in mevcut siyasi ve askeri karar verici kurumlarının, makamlarının, kişilerin tamamı hakkında Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinde yargılanma süreci için girişimler planlanmalıdır. İsrail hakkında “soykırım suçu” temalı yargılama süreci başlatılmalıdır" ifadelerini kullandı. 
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin, Gazze’deki vahşetin sonlandırılması için 'acil eylem planı'nın devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) -  İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları devam ederken Saadet Partisi’nin bu vahşetin son bulması için acil eylem planı hazırladığını ifade eden Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin; “İsrail’in Gazze’de işlediği vahşet karşısında acil olarak atılması gereken adımlar” başlığı ile yayınlanan Acil Eylem Planındaaşağıda belirtilen maddeler yer alıyor.” dedi.

İslam İş birliği Teşkilatı toplantıları kınama değil icraat toplantıları olmalıdır. İİT Bir an önce sürece gerektiği şekilde müdahil olmalı ve zulmü durdurmak için inisiyatif alması gerektiğine vurgu yapan Tekin, "D-8 Ülkeleri ve Türk Devletler Teşkilatı acilen toplanmalı; İsrail’e karşı güçlü ve caydırıcı yaptırımlar karara bağlanmalıdır. İslam ülkeleri İsrail’de bulunan diplomatik temsilciliklerinin faaliyetlerini tamamen durdurmalıdır.  Türkiye ve diğer tüm İslam ülkeleri İsrail ile ikili anlaşmalarını, “normalleşme” süreçlerini ve karşılıklı ziyaret programlarını derhal iptal etmelidir. İslam ülkeleri, İsrail'e destek veren Batı ülkelerine petrol gönderimini yavaşlatmayı gündeme almalı ve gerektiğinde petrol sevkiyatını durdurmalıdır. Türkiye, özellikle Filistin’e ait enerji kaynakları üzerinde İsrail ile yapılan anlaşmalara derhal son vermelidir" diye konuştu.

TBMM’de bir heyet oluşturularak Gazze’de bombalanan hastane ziyaret edilmeli ve oradaki durum hakkında kamuoyu bilgilendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Tekin, "İnsani yardımlar için acilen Mısır Refah sınır kapısında bir koridor açılmalıdır. Gazze’nin yeniden imarı için mali destek çalışması acilen başlatılmalıdır. BM nezdinde İsrail’in haksız, hukuksuz işgal girişimine karşı gerekli kararların alınması için diplomatik girişimler acilen başlatılmalıdır. İsrail’in mevcut siyasi ve askeri karar verici kurumlarının, makamlarının, kişilerin tamamı hakkında Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinde yargılanma süreci için girişimler planlanmalıdır. İsrail hakkında “soykırım suçu” temalı yargılama süreci başlatılmalıdır" ifadelerini kullandı. 

Ankara HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ipekyoluhaber.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
( (