Silgi kullanmadan resim çizme sanatina hayat denilmektedir.
(John Christian)
Bekir KARAKUŞ

E-Posta:
bekirkarakus_@hotmail.com

DİKKAT EDİN KAÇMASIN…

DİKKAT EDİN KAÇMASIN…


Önceki gün İstanbul Beşiktaş belediyesi sosyal medya hesaplarından Noel ve Şeb-i Arus’u birlikte kutlayacaklarına dair bir paylaşımda bulundu ve tabiri caizse Konya’daki sivil toplum kuruluşlarını ayağa kaldırdı.


Uluslararası Mevlana Vakfı tarafından yapılan tepki açıklaması,  Turizm ve İş Dünyasını Geliştirme Derneği Derneği (TURİDER) tarafından gösterilen tepki açıklaması ve akabinde Dernek Başkanı Seda Kuşvuran tarafından Cumhuriyet Savcılığına yapılan suç duyurusu, akabinde siyasilerden gelen tepki ve açıklamaların ardından geri adım atıldı ve Beşiktaş Belediyesi tarafından etkinliğin iptal edildiği açıklandı.


Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2008, 2013 ve en son 05.06.2017 tarihlerinde yayınladığı ve karara bağladığı ilgili genelgede; “Geleneğimizin  ve musîki  kültürümüzün  en  yüksek  örneklerinden  biri  olan  Semâ nın,  dinî merasime  uygun  mekânlarda  ve  usulüne  uygun  icra  edilmesi  hem  âyin-i  şeriften kastedilen mananın hayat bulmasına hem de kültürümüzün hakkıyla ve doğru bir şekilde aktarılmasına vesile olacaktır” 


•Semâ, mutlaka bu kültürün doğru olarak aktarılabileceği, ruhuna ve doğasına uygun mekânlarda ve âyine özgü araç, gerek ve ortam koşulları sağlanarak icra edilmelidir. Aksi uygulamalar, bu mukaddes merasimin tabiatını ve sıhhatini tahrif etmek anlamına gelecektir.
•Semâ, herhangi bir müzik eşliğinde değil, mevlevî âyinleri için bestelenmiş özel eserler refakatinde icra edilmelidir.  Bu eserler,  "mutribân"  olarak adlandırılan,  geleneksel yapıdaki bir müzik topluluğu tarafından canlı olarak seslendirilmelidir. 
•Semâ âyini,  insanın kulluk yolunda tekâmülünü hikâye eden ve  "selam"  adı verilen birbirine bağlı 4 bölümden oluşmaktadır.  Her merasimde âyin-i şerîfin tamamı icra edilmeli, bütünlüğü korunmalıdır. 
•Semâ âyinini icra edenler ehliyet, liyakat ve icazete sahip olmalı, dinî bir merasim icra ettiklerinin şuuruyla hareket etmelidir.  


Denilmesine rağmen Beşiktaş belediye başkanının gelecek olan tepkileri bilmesine rağmen böyle bir işe yeltenmesi acaba birilerine mesaj göndermek mi oluyor. 


Başkana, Yolsuzluk ve Fetö davalarından dolayı yurtdışına çıkma yasağı konulduğu gelen duyumlar arasında olduğu da düşünüldüğünde bu şahıs böyle bir harekete yelteniyorsa birilerine kendini ispat etmekten başka bir düşüncesi olmadığını düşünüyor ve yetkilileri uyarıyorum “Dikkat edin yurtdışına kaçmasın”…

Kalın sağlıcakla…


2018-01-06 Bu Yazı 2732 kez okundu

Son Yazıları

SEÇİMİN ARDINDAN
DİKKAT EDİN KAÇMASIN…
MEMLEKETTE HOCA ÇOK, BİZE İMAM LAZIM…
BURSA’NIN ULUDAĞ’VAR SA, KONYA’NIN ALADAĞ’I VAR
HOCA’YA DERS VERMEYE KALKMIŞ KENDİNİ BİLMEZ’İN BİRİ…
Şam Tatlısını Şam’da Yemek Dileği İle
2. Çanakkale Savaşları Yaşanıyor
Lütfen oyuna gelmeyelim!!!
Ak Parti ye zarar veren İrlandalılar
Ne O Efendiler; Bu Ekiple %80 mi Bekliyordunuz?
Yorumlar