Yazı Detayı
23 Kasım 2021 - Salı 22:17
 
Öğretmen Üretimin Rehberidir
Numan Aladağ
selcukluipekyolu@gmail.com
 
 
Değerli Öğretmenlerimiz,
İpekyolu medya ailesi olarak, bizlere yol gösteren ve ilham veren öğretmenlerimiz, Öğretmenler gününüz kutlu olsun.
 
Cümle Şehit Öğretmenlerimizi Rahmetle, Gazi öğretmenlerimizi minnetle anıyoruz. Cenab-ı Allah, öğretmenlerimizi her türlü kaza ve belalardan muhafaza etsin. Öğretmenlerimize zulmedenleri de, kahr-ı perişan etsin inşallah.

Öğretmenlik:
Öğretmenlik, Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir. Öğretmenler, bu görevlerini Türk Milli Eğitiminin amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak ifa etmekle yükümlüdürler.

Numan Aladağ diyor ki, "Eğitim sadece diploma veren kurum olmamalıdır. Eğitimin asıl görevi; öğrencisine çalışma ve üretimi öğretmek olmalıdır."
"Çiçeklerin kokusu, ancak rüzgar  yönüne yayılır. Ama insanın iyiliği ve üretimi, her yöne yayılır."

Nerede olağanüstü bir şey bulursanız, öğretici ve üretici bir öğretmenin parmak izlerini bulacaksınız.

Kalbinde Allah korkusu ve ruhunda vatan sevgisi olan öğretmen, öğrencilerini kendi kişisel etkisine karşı savunup kendisine güveni aşılar
 
Atatürk  inkılaplarına, Anayasanın başlangıcında ifadesini bulan Türk milliyetçiliğine bağlı; Büyük Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven, riyakar, bencil ve çıkar amaçlı olmayan ve daima yüceltmeye çalışan; temel ilkelere dayanan milli, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmektir.
 
Mesleğe bağlılığın önemi:
Öğretmenlik, niteliği ve işlevi bakımından, yurdumuzun ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişmesinde etkisi son derece büyük, önemli bir meslektir. Öğretmen, öğrencilerine kazandıracağı bilgi ve becerilerle kaliteli insan gücü ihtiyacının karşılanmasına ve özellikle ülkenin sanayi ötesi toplum bir ülke olmasının ilk adımlarından biridir.
 
Öğretmen, öğrencilere kazandıracağı bilgi ve becerilerle kaliteli insan gücü ihtiyacının karşılanmasına, özellikle %100 yerli sermayenin güçlü olmasına büyük katkılarda bulunabilir. Öğretmen, öğrencilerine çağdaş yaşayan ve çalışma hayatının özelliklerini tanıtacak fırsatlar oluşturarak toplumsal ve kültürel evrimin hızını artırabilir.
 
Öğretmen, mesleğin önemine uygun bir şekilde, öğretmenliğe karşı güçlü bir inanç, içten bir bağlılık duygusu geliştirmelidir. Seçtiği mesleğin daima bir üyesi olmayı düşünen öğretmenden her şeyden önce davranışlarını bu mesleğin değerler sistemine uygunluğu istenilir. Öğretmenlik mesleğinin toplum içindeki yerini ve etkisini bilmesi ayrı bir önem taşır.
 
Öğretmen, görevini aksatmadan yapabilmesi için, eğitimle ilgili yasaları, tüzükleri, MEB tarafından yayımlanan, yönetmelikleri bilmesi gerekir. Mesleğinin hukuki ve ahlaki yönleri üzerinde yeterli bilgi edinmiş olan bir öğretmen, özel yaşayışı ve okul çalışmalarıyla ilgili kuralları öğrenmiş ve meslek içinde yükselme imkanlarını daha iyi kavramış olur. Öğretmen, ayrıca toplum şartlarının ve meslek geleneğinin ürünü olan birtakım ahlaki-manevi değerleri de bilmek durumundadır.
 
Öğretmenlik mesleğinin bütünlüğünü korumak ve onun toplum içinde saygınlığını artırmak için öğretmenlerin sosyal bilim (Sivil toplum) kuruluşları desteklemeleri gerekir. İyi bilinmelidir ki bir meslek, yalnız hükümetlerin, devlet desteği ile devlet koruması ve yardımı ile tam gelişmez. Meslek bütünlüğü ve meslek üyeleri arasındaki birlik, ancak, her bakımdan bağımsız meslek kuruluşlarıyla gerçekleşebilir.
 
Öğrencilere yol gösterme amacını güden herhangi bir çaba, kesinlikle çocukların ve gençlerin gerçek ihtiyaçları ile toplumun değişen isteklerine dayanmalıdır. Bu nedenle çocuklara ve gençlere en yakın bir kimse öğretmenin, çağdaş Türk toplumunda görülen temel siyasal, toplumsal ve ekonomik değişikliklerin neler olduğunu ve bu değişikliklerin ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin eğitimini nasıl ve ne derece etkilediğini bilmelidir.
 
Öğretmen Türk toplumun değişmesiyle ortaya çıkan sorunlar karşısında duyarlı olmanın yanında, gerektiğinde öğrencilerine, ana-babalara ve meslek arkadaşlarına yardım etmeyi de bir ödev kabul etmelidir.
 
Öğretmenin toplumumuzdaki yerini ve işlevini anlamanın önemi:
Ülkemizde orta dereceli okullara devam etmek isteyen öğrenci sayısı sürekli artmaktadır. Bugün, öğrencilerin okul ve meslek seçiminde kararlarını etkileyen şartlar ise eskisine göre oldukça daha iyidir. Öte yandan demokratik bir toplum düzeni içinde yaşamaya ve çalışmaya hazırlanan gençlerin kültürel, ekonomik ve toplumsal ihtiyaçları da değişmektedir. Bu ortam içinde orta dereceli okul öğretmenlerinin görevi stratejik önem kazanmaktadır.
 
Ortaokulda, lisede veya teknik lisede ders veren öğretmen, bugünkü toplumsal ve ekonomik şartlar altında orta dereceli okullarımıza düşen başka görevler ile ortaöğretimin gelişmesinde payı bulunan faktörleri bilmelidir.
 
Öğretmen, denetim (teftiş), değerlendirme, kurum ve personel bakımından ortaöğretim sistemimizin güçlü ve zayıf yönlerinden, sorunlarından haberdar olmalıdır. Buna ek olarak, öğretmen, değişmekte olan Türk toplumunda öğrencilerin zaruri ihtiyaçlarını karşılamakta bugünkü öğretim programlarının yeterli olup olmadığı konusunda genel bir fikir edinmelidir.
 
Görevinde başarılı olabilmesi ve üzerine düşen sorumlulukları yerine getirebilmesi için öğretmenin yetişme sırasında seçtiği meslekle ilgili birtakım nitelikleri kazanması şarttır.
 
Milli Eğitim Bakanlığı, yerli malı haftasının okullarda %100 yerli (Milli) sermaye tarafından üretilen ürünlerin tanıtımı için, kutlama etkinlikleri yapılmalıdır.  
 .
DİKKAT! Domuz eti ürünlerini satan mağazalara, öğretmenler tarafından, anne-babalar uyarılarak, o mağazalarda, okula giden çocuklarla beraber o mağazalar da alışveriş yapmamalıdırlar ki, domuz eti ürünlerine, bilmeyerek de olsa ellerini sürmeye sebep olmasınlar.
 
Raf bedeli şartı ile Anarşik-ekonomik terör faaliyetlerinin oluşmasında, alışveriş yapılan mağazaların büyük etkisi vardır. Raf bedeli şartı, elemanların işten çıkarılmasına sebep oluyor. İşsiz kalan elemanların çocukları da, ekonomik sıkıntı bakımından okulda öğretmenlerin yükünü ağırlaştırıyor ve öğretmenlerin ders vermesine birçok konuda engel olunmaktadır.
 
Öğretmen, toplumun değişim mimarıdır.
 
İnsanların en tehlikelisi, terbiye edilmeden eğitim görenlerdir.
 
Öğretmen, değişimler karşısında, öğrencilerin toplumsal bakımından istenilir amaçlara doğru yol almalarını kolaylaştırmak maksadıyla onlara nasıl yardım edeceğini bilmek ihtiyacındadır.
 
Öğretmenin etkili olması önemlidir.
Öğrenim gören herkesin, öğretmenlerin anlattığı derse ilgi gösterebilmesinin en önemli tarafı; öğretmenin sesi net olması ve daima öğrencilerine şefkat ve güler yüzle ilgi göstermesidir.

Tüm eğitim kurumlarında ders veren öğretmenler ders anlatırken, Numan Aladağ'ın önerisi: "Ders verenlerin dersi anlatmaya başlamadan 20 dakika önce iki kesme şeker büyüklüğünde soyulmuş taze zencefil çiğneyerek yemelidir"
NOT: Safra kesesi sorunu olanlar, zencefil tüketmemelidir. Ayrıca zencefil tüketmeden önce, doktorun görüş ve önerilerine başvurulmalıdır.

Rahmetli Gazi Mustafa Kemak Atatürk diyor ki: "Türk Milleti zekidir, Türk Milleti Çalışkandır."
"Ne Mutlu Türküm Diyene"

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü ve cümle vatan ve şehit öğretmenleri Rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hastalara acil şifalar dileriz.
 
Etiketler: Öğretmen, Üretimin, Rehberidir,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Avokado Yaprağındaki Mucize
Bu 10 Kasım, Onu Anlamaya Çalışalım
İktisadi Demokrasi Yoksa Cumhuriyet Zarar Görür.
YENİ BİR BAŞLANGIÇ OLSUN
Turk Milleti, Raf Bedeli Şartı İle Mağdur Edilmemelidir
2021-2022 Öğretim yılında Olası Risklerimiz
RAF BEDELİ ŞARTI ZAFERLERE ENGEL OLMASIN
Aloe Veranın Mucizevi Faydaları
MUHARREM AYI TÜM İNSANLIĞI KUCAKLAR
İKTİSADİ DEMOKRASİDE ADALETİN ÖNEMİ
Bu Kurban 'da; Hz. İbrahim'in Samimiyetini Yaşıyalım
15 Temmuz Raf Bedeli İle Devam Ediyor
Bal ve Limonun Kanıtlanmış Faydaları
Eklem Ağrıları Sorun Olmasın
Türk Jandarmasına Yönelen Tehdit, ‘Ekonomik Terör’
Limonun Kanıtlanmış Faydaları
Salgının Tek İlacı, Doğal Beslenmedir
Lahana, Antioksidan Deposudur.
Corona Bizlere Bayramların Değerini Hatırlattı
Kadir Gecesi her şey için bir fırsattır
Ermeni Zulmüne İktisadi Mücadele Şart
YARATILIŞ DA Kİ DENGEMİZİ, RAMAZAN DA YAKALAYABİLİRİZ
ORUÇTA RUHUMUZU VE BEDENİMİZİ ARINDIRALIM
Patatesi sevmek için çok sebep var
Berat Gecesinin Bereketi
Çanakkale Zaferi ve Anzaklar
Huzur ve mutluluk için, Miraç Gecesi fırsattır
HOCALI KATLİYAMINI UNUTMAMAK İÇİN
Regaip Kandilimizi Buruk Kutluyoruz
Kendini Bilmezlere, Türk Töremizden Cevap
KALBİNİZİ SEVİN MERCİMEK YİYİN
Manevi Hastalıkların Şifası (Dua)
YENİ YILDA ŞİFA KAYNAKLARI
Pandemi Döneminde Kekik Şifası
Salgın Sürecinde de Bal
Mikrop Her Yerde
ÖĞRETMEN
ATATÜRK'ü ve Cumhuriyeti Kuranları Rahmetle Anıyoruz
SADE YÜRÜYÜŞ YETMEZ
MEVLİD KANDİLİNİ VE; CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLARKEN...
Yer Fıstığını Bir Tanısak.
Damar Sertliği Sizi Korkutmasın
Dizlerinizde Ağrınız mı Var?
Türk Silahlı kuvvetlerinin tarihsel gücü
NANEDEN GELEN FERAHLATICI ŞİFALAR
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Doğal Yollar
KURBAN BAYRAMININ FAZİLETİ
Aklınızı Kurban Derisi İçin, Kiraya Vermeyiniz
Kurban Mesuliyetimizdir
15 Temmuz ve Ekonomik Terör
KİRAZDAN GELEN ŞİFA FIRSATTIR.
AHLAKSIZLIĞIN MİLLİYETİ YOKTUR
Türk Jandarma'sının Tarihsel Gücü
Kolonya İle Cilt Temizliğindeki Sakıncalar
Kalo-damar sağlığınız için Oğulotu
Ramazan Bayramı fırsat olsun
Kadir gecesi, ebedi kurtuluş
Kahramanlığa Aşık Türk Milleti ve 19 Mayıs
Haramlardan uzak durup, sünnete uygun yaşamalıyız.
TÜRKÜM DEDİM TOPRAĞIMA SARILDIM
Ramazan-ı Şerifin, Şifal-ı Armağanları
Ramazan-I Şerif'in Manevi İklimini Yaşayalım
23 Nisan 1920, Türk Gençliğinin Teminatıdır
Sağlığımız için Zencefil Yetiştirelim (2)
Sağlığınız için, zencefil doğal çözüm (1)
Berat Gecesi büyük bir fırsattır
KAYIT DIŞI EKONOMİ KORONAVİRÜS KADAR TEHLİKELİDİR
Miraç Kandili ve İbadetlerimiz
Regaip Kandilinin Fazileti
Beliniz Ağrıyorsa...
HUZURU KAÇIRMAYIN
Küresel Güçlerin Yönetiminde Para Trafiği
HUZUR VE YAŞAMDA ADALETİN önemi
Kış hastalıkları İçin Can Simidi
İSTEKLER, FIKRALAR ve ÇAĞRILAR
TÜRK GELENEKLERİNDE TEMİZLİK
2020 YILI, ÇALIŞARAK ÜRETİM YILI OLSUN
Tarım Bakanlığına Stratejik Öneri:
MİLLİ BEKAMIZA YÖNELEN EKONOMİK-SOSYAL TEHDİTLER
Sağlığımızı Koruyarak Mutlu Olmak
LİMON'daki Mucizeler
Balın Kanıtlanmış Sağlık Faydaları
Türk İslam geleneğinde Mevlid-i Şerif
EKONOMİK TERÖRLE MÜCADELE EDEREK, CUMHURİYETİ PAYİDAR KILALIM
Ziraatçı Mustafa Amca'dan Sağlık Tavsiyeleri
EĞİTİM VE ÖĞRETMİN ÖNEMİ
Çocuklarınızın sağlığı, RAF bedeli şartı ile güvence altında
ZAFER BAYRAMI VE HİCRİ YILBAŞI KUTLU OLSUN
BİLEN İÇİN ŞİFA HER YERDE
Türk İslam geleneklerinde Kurban Bayramı
Türk Ahlakı ve Müslümanlık
15 TEMMUZ İKTİSADİ DEMOKRASİ İÇİN BAŞLANGIÇ OLSUN
TÜRK AHLAKI VE DEMOKRASİ
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI VE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SEÇİMİ
BAYRAMI, MANA DERİNLİĞİNDE YAŞAYALIM
Bu Gecenin Kadrini Bilmek Gerek.
Sosyal Yardılaşma ve Sadaka-i Fıtır
İslamiyette Ruh Sağlığımız
LAHANANIN ŞAŞIRTICI FAYDALARI
Mart 2019 da ki, seçimlerde hise senedi alma yarışı
CUMHURİYET ve Tarımla Geleceğimiz Daha Güvenlidir.
ZAFER BAYRAMI VE EKONOMİK TERÖR
Vatan Sevgisi ve Raf Bedeli Şartı
Domates de ki mucizeler ve yerli malı
RÜŞVETE DUR DİYEBİLİRİZ
Kahraman TÜRK Milleti nin 15 Temmuz Zaferi
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN, MUCİZE REÇETELER
OĞUL OTU VE GİZLİ MUCİZELERİ
Güçlü irade ve Adalet
VAKİT RÜŞVETLE MÜCADEVE VAKTİDİR
MÜMİNLERİN BAYRAMI
Leyle-i Kadir Gecesi ve fazileti
24 Haziran Zaafer olsun
ATATÜRK VE RAMAZAN-I ŞERİF
Ekonomik Terör ve Kudüs
Ramazanı Şerif ve Huzurumuz
Devlet Bahçeli ve Mühendis Binali Yıldırımın Dikkatine
24 Haziran daki İrade, İstikbali Tayin Eder
Berat Gecesinin Bereketi
DEMOKRASİ DE İRADE ÖNEMLİDİR
Şahsiyet ve Topluma Hizmet
Karaciğer Yağlanmasına Bitkisel Destek
Regaip Kandili ve Biz
Çanakkale Ruhumz ve Anzaklar
TÜRKLER KİMDİR?
EKLEM İLTİHABI İÇİN, ZERDEÇAL-ZENCEFİL
Yetim Hakkı, Samimiyet ve Rüşvet
Her Sabah Alacağımız Kararlar, Her Akşam Kendimize Soracağımız
TEMEL GIDA-İÇECEK VE TARIM
ZAYIFLAMA VE İLTİHABI KURUTMA REÇETELERİ
CİLT GÜĞZELLİĞİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER
FİLİSTİNDEN HARRAN OVASINA
DUA, ŞİFA VE MUTLULUKTUR
MİSAFİR AĞILAMA GELENEKLERİ
Zencefil Varken, Grip Kader Olmasın
SANAYİLEŞMEYİ ENGELLEYEN DÜŞMANLAR
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
ÖĞRETMEN OLMAK KOLAY DEĞİL
BESLENME VE MİLLİ TARIM
'CUMHURİYET' BAYRAMDIR
Terör ve hastalık oluşturan sektörler
GÖZLE GÖRÜLMEYEN DÜŞMANLARIMIZ
KİREÇLENMEYE ÇÖZÜM REÇETELERİ
Sosyal hastalıklarımız (Rüşvet-Raf Bedeli)
MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ
Kurban Bayramını, Bayram Kılmak Elimizde
ZAFER BAYRAMININ 95 Cİ YILDÖNÜM COŞKUSU
Salatalıkla Sağlığı Yakala
TULSİ (FESLEĞEN) NİN FAYDALARI
ŞEHİTLERİMİZE VEFA
Raf Bedeli Uygulaması Karşısında Milli Duruş
Müminlerin Bayramı
Kadir Gecesi bir fırsattır
TEMİZLİK, MÜSLÜMANLIĞIN İLK ADIMIDIR
RAMAZANI ŞERİFİN GETİRDİKLERİ
PROTEİN SAVAŞINDA TÜRKİYE
TOPLUM EĞİTİMİNDE ŞAHSİYET VE EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK
EKONOMİK TERÖRÜN BİLİNMEYEN YÖNLERİ !
HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Bugün Genel Seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
36
29
0
3
11
14
2
Konyaspor
26
23
2
5
7
14
3
Hatayspor
26
23
4
2
8
14
4
Fenerbahçe
24
20
4
3
7
14
5
Alanyaspor
24
20
4
3
7
14
6
Fatih Karagümrük
22
21
4
4
6
14
7
Başakşehir FK
22
20
6
1
7
14
8
Galatasaray
22
19
4
4
6
14
9
Beşiktaş
21
22
6
3
6
15
10
Adana Demirspor
20
20
4
5
5
14
11
Antalyaspor
18
18
6
3
5
14
12
Gaziantep FK
18
17
6
3
5
14
13
Altay
17
18
7
2
5
14
14
Sivasspor
16
20
4
7
3
14
15
Kayserispor
16
18
6
4
4
14
16
Giresunspor
16
12
6
4
4
14
17
Yeni Malatyaspor
13
12
9
1
4
14
18
Kasımpaşa
11
14
8
5
2
15
19
Göztepe
11
13
7
5
2
14
20
Çaykur Rizespor
10
12
10
1
3
14
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz. Sitemizde yayımlanan köşe yazılarının tüm sorumluluğu yazarının kendisine aittir 2011 © 2019 İPEKYOLUHABER.NET