İş Yerinde Güvensizlik Düşük Performansa Neden Oluyor

İş Yerinde Güvensizlik Düşük Performansa Neden Oluyor
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 16-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2019-06-15 - 14:08 - Bu haberi 226 kişi okudu.


Great Place to Work Türkiye Enstitüsü tarafından yapılan 2019 Benchmark Araştırması’na 179 şirketten 96.269 çalışan katıldı.

Araştırma sonuçları, Türkiye’de çalışanın yüksek performansa ulaşması için sağlanması gereken güven ikliminin henüz yeterli düzeyde olmadığını gösteriyor.


 


Great Place to Work Türkiye Enstitüsü, 2019 Benchmark Araştırması verilerine dayanarak çalışanın iş yerini “harika” bir iş yeri olarak tanımlamasını sağlayan faktörleri, çalışanların şirkette kalma nedenlerini ve performanslarını etkileyen unsurları açıkladı. Araştırmaya 179 şirketten 96.269 çalışan katıldı. Araştırmada, iş yerini harika yapan belirleyici faktörler, çalışanların iş yerinde uzun süre çalışma isteğiyle ilgili belirleyici faktörler ve çalışanın iş yerinde yüksek performans gösterme istekliliğiyle ilgili faktörler incelendi. Sonuçlara bakıldığında, bir çalışan için iş yerini harika yapan faktörler ile iş yerinde uzun süre çalışma istekliliğiyle ilgili faktörlerin çok büyük ölçüde benzeştiği görülüyor.


İş yerini harika yapan faktörlerle uzun süre çalışma nedenleri aynı


Hem harika iş yeri algısı, hem de uzun süre çalışma istekliliği için başta gelen ortak faktörlerin; zevkli ve eğlenceli bir çalışma ortamı, çalışanın yakınlarına bir işveren olarak tavsiye edecek kadar şirketinden gurur duyması, başkalarına şirketinden bahsederken gururla söylemesi olduğu belirlendi. Ayrıca şirketteki görevi ne olursa olsun kendisine şirketin bir parçası olarak davranıldığını hissetmesi, yeteneklerini en iyi şekilde değerlendirebilmesi, işine severek gelmesi ve şirketinde kendisini bir ailenin, bir takımın parçası hissetmesi olarak gerçekleşti.


Çalışan iş yerinden memnun olması yüksek performans için yeterli değil


Ancak araştırma sonuçlarına bakıldığında, çalışan için iş yerini harika yapan belirleyici faktörler ile çalışanın iş yerinde yüksek performans gösterme istekliliğiyle ilgili faktörlerinin benzeşmediği ortaya çıkıyor. Bu durum, yüksek performans için güvene dayalı iş yeri kültürü temelinin korunması yanında, şirketlerin bazı özel faktörlere ayrıca dikkat etmesi gerektiğini gösteriyor.


Güvene dayalı işbirliği ortamı, performans için kritik öneme sahip


Sonuçlara göre, iş yerinde güvene dayalı işbirliği ortamı, çalışanlara yöneticileri tarafından sorumluluklar verilmesi, çalışanların birbirlerini önemsedikleri bir değer ikliminin oluşturulması, birlikte gerçekleştirilen işlerin çalışanlarda gurur duygusu oluşturması, yüksek performans istekliliğinin ortaya çıkması için özellikle ön plana çıkan faktörler. Bunlarla birlikte, tüm çalışanların fark edildiklerini ve takdir edildiklerini hissedebilmeleri, görev dağılımı ve koordinasyonda yetkin, hedefleri ve bu hedeflere nasıl ulaşılabileceğini bilen yöneticilerin varlığı da çalışanların yüksek performans istekliliğini doğrudan etkiliyor.


 Türkiye’de güven iklimi henüz yeterli düzeyde değil


Bu faktörlerin özellikle şirketteki yöneticilerin yetkinliklerinin ve iletişim becerilerinin yanında, çalışanlar arası güvene dayalı işbirliği ve takımdaşlık ortamının sağlanmasının yüksek performans için belirleyici olduğunu vurgulayan Great Place to Work Türkiye Ülke Müdürü Eyüp Toprak, “Araştırma sonuçları, Türkiye’de çalışanın yüksek performansa ulaşması için sağlanması gereken güven ikliminin henüz yeterli düzeyde olmadığını göstermektedir. Özellikle performans faktörlerinde alınan sonuçların düşük olması, yöneticilerin yetkinliklerinin ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi ve çalışanlar arası güvene dayalı işbirliği ve takımdaşlık ortamının oluşturulmasında hız kazanılması gerektiğini göstermektedir.” dedi.
Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


Şirketler Dijitalleşerek İhracatlarını Artırıyor

MÜSİAD Konya’dan Hollanda ve Almanya’ya çıkarma

Filistinli İş İnsanları Zirvesi Yapıldı

Başkan Okka’dan İSO İkinci 500 Değerlendirmesi

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
31025
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA