Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin Laboratuvar Protokolü İmzalandı

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin Laboratuvar Protokolü İmzalandı
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 9-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2018-07-31 - 14:01 - Bu haberi 1343 kişi okudu.


Üniversitemiz ile BM Laboratuvar Sistemleri Ltd. Şti. Arasında Yeni Nesil Gıda Patojen Tanı Kitlerinin Geliştirilmesi Alanında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Üniversitemiz bünyesinde T.C. Kalkınma Bakanlığı desteği ile toplam 25 Milyon TL bütçe ile kurulumu halen devam etmekte olan Yeni Nesil Gıda Kit ve Referans Madde Araştırma Geliştirme Merkezimiz (KİT-ARGEM) kapsamında Türkiye’nin önde gelen firmalarından olan BM Laboratuvar Sistemleri arasında başta gıda patojen tanı kitleri olmak üzere yeni nesil hızlı gıda diyagnostik tanı kitlerinin geliştirilmesi konularında ortak çalışmalar yürütülmesini kapsayan bir Ar-Ge Protokolü imzalandı.


Geçtiğimiz iki yıl içerisinde altyapı kurulumunu büyük ölçüde tamamlayan KİT-ARGEM kuruluş misyonuna uygun olarak başta gıda patojenleri olmak üzere moleküler tabanlı yeni nesil tanı kitlerinin araştırma ve geliştirme faaliyetlerine başladı. İlk aşamada çok kullanılan gıda patojen tanı kitlerinde yerli bilgi gücü ve imkânlar kullanılarak ithal ikamesinin hedeflendiği merkezimizde ilerleyen aşamalarda ileri düzey teknoloji gerektiren farklı biyosensör tabanlı teknolojilerin de geliştirilmesi hedeflenmekte.


KİT-ARGEM’in kuruluş felsefelerinden biri de ülkemizde moleküler tanı alanında hizmet üreten yerli firmalarla kit ve referans madde geliştirme ve üretim aşamalarında ortaklık kurarak yerli imkânlarla kurulan bu merkezin altyapısının en verimli şekilde kullanılması ve bu şekilde ülke yararına dönüşmesidir. Bu noktada BM Laboratuvar Sistemleri ile yapılan işbirliği anlaşması oldukça yüksek öneme sahip.


BM Laboratuvar Sistemleri gıda sektöründe patojen tespitinin hızlı, güvenilir ve yerli teknolojiler ile çözümlenmesi için çalışmalar yapmaktadır. Bu amaçla DNA tabanlı yeni nesil teknolojiler üzerinde yoğunlaşmış bir firmadır.  Hedefleri gıda sanayi için yerli ve üst düzey teknolojik çözümler geliştirmek.


KGTÜ ve BM Laboratuvar Sistemleri arasında gerçekleştirilen imza törenine üniversitemizi temsilen Rektörümüz Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ, KİT-ARGEM Koordinatörümüz Prof. Dr. Veli Cengiz ÖZALP, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Kıvanç BİLECEN ve Araştırma Görevlimiz Onur BULUT, BM Laboratuvar Sistemleri adına ise kurucu ortaklar Sayın İlkay Selver BÜYÜKTOPÇU ve Sayın Metin BÜYÜKTOPÇU katıldı.Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


SÜ. Edebiyat Fakültesinde Mezuniyet Sevinci

KTO Karatay’da “Kendi Elektriğimi Nasıl Üretirim” Semineri

Ramazanda Su İhtiyacını Karşılayacak 6 Öneri

Şekibe Aksoy’da, Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı Açıldı

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
56973
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA