Üniversite Tercihi Yapacak Öğrencilere Tavsiyeler

Üniversite Tercihi Yapacak Öğrencilere Tavsiyeler
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 9-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2018-07-31 - 12:41 - Bu haberi 1229 kişi okudu.


YKS (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) sonuçları açıklandı. Hem adaylar hem de aileleri için heyecan dorukta. İstanbul Bilgi Üniversitesi Eğitim Danışmanı Özge Alyu, üniversite tercihi yapacak adaylara önemli tavsiyelerde bulunuyor

Üniversite tercihi aşamasındaki öğrencilerin, öncelikle okumak istediği bölümü doğru belirlemeleri gerektiğinin altını çizen İstanbul Bilgi Üniversitesi Eğitim Danışmanı Özge Alyu, “Ben ne istiyorum, hangi alanlara ilgi duyuyorum, hangi alanlarda yetenekliyim?” gibi sorulara yanıt aramaları gerektiğine dikkat çekiyor.


 “Belirledikleri bölümler hakkında detaylı bilgi için akademisyenler ve üniversitede o bölümleri okuyan öğrencilerden bilgi almaya çalışmak, tercihlerini netleştirmelerine yardımcı olur. Bölüm belirlendikten sonra, üniversite seçimi yapılmalı. Üniversiteler arasında seçim yaparken, her öğrencinin dikkate alması gereken bazı  temel başlıklar var. Bunlardan ilki; akademisyen kadrosu. Akademisyenlerin kendi alanlarında zengin bir geçmişe sahip olması, iş dünyasınca bilinen, danışılan, fikrine önem verilen isimler olması ve okulun öğrenci odaklı olması önemli” ifadelerini kullanan Alyu, üniversite adaylarının, mezun olduktan sonraki süreci de düşünmeleri, üniversitenin iş dünyasıyla bağlantılarını ve eğitim süresince kişisel gelişimi ne ölçüde desteklediğini sorgulamaları gerektiğini söylüyor.


 “Eğitim, uluslararası nitelikte olmalı”


Eğitim hayatının uluslararası nitelikte olması gerektiğini belirten Alyu, “Üniversitelerin uluslararası bağlantılarının incelenmesi, öğrenci değişiminin rahat uygulanabilir olması gerekir. Üniversitenin mezun öğrencilerinin yurtdışında hangi üniversitelerden yüksek lisans ve doktora kabulleri aldığı da değerli bir göstergedir” diyor.


 Üniversitenin öğrenci hayatına dair sunduğu imkanların akademik ve sosyal imkanlar olarak iki gruba ayrılabileceğini aktaran Alyu, “Akademik imkanlar kısmında çift anadal ve yandal gibi uygulamaların şartları ile bunların uygulama kolaylığı ve yapılabilirliği göz önünde bulundurulmalı. Seçilen bölümde ihtiyaç duyulacak teknik donanım ve kaynak yeterliliğinin üniversitede bulunup bulunmadığı sorgulanmalı. Üniversite hayatında sosyalleşmek, keyifli zaman geçirip, güzel anılar biriktirmek de işin önemli bir parçası. Bu anlamda üniversitelerde öğrenci yaşamının nasıl olduğunu, öğrenci kulüpleri ve etkinliklerle ilgili bilgileri öğrenmenin en doğru kaynağı, orada okuyan öğrencilerdir” diyor.Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


SÜ. Edebiyat Fakültesinde Mezuniyet Sevinci

KTO Karatay’da “Kendi Elektriğimi Nasıl Üretirim” Semineri

Ramazanda Su İhtiyacını Karşılayacak 6 Öneri

Şekibe Aksoy’da, Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı Açıldı

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
86362
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA