Birisi “Yazılım”a Ambargo mu Dedi?

Birisi “Yazılım”a Ambargo mu Dedi?
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 12-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2017-12-30 - 10:20 - Bu haberi 781 kişi okudu.


Ülke olarak karşı karşıya kaldığımız “Dijital ambargo” ya ve peşi sıra çizilen kaotik senaryolara sessiz kalmamız mümkün değildir.

            Her şeyden önce; ambargo konusu değerlendirilirken; Türkiye’de de kendi teknolojisini üreten yerli yazılım firmalarının olduğu ve bu firmaların da tüm ihtiyaçlara yönelik yazılım geliştirebilecekleri gerçeği göz ardı edilmemelidir.


            Bilgiye ulaşmanın kolaylaşması ve üretimin dijitalleşmesi esasını taşıyan “Endüstri 4.0” kavramını ortaya atan dış ülkelerin; bir anda Türkiye ve diğer dünya ülkelerine yönelik "Dijital ambargo” uygulama kararını almış olması,  tam anlamıyla çelişki içeren bir durumdur. Keza, bu mevcut tutumun da bir pazarlama stratejisi olduğu yönündeki düşünceleri desteklemektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren yabancı yazılım firmalarının hakimiyet alanı giderek genişlerken, bu tarz bir ambargonun uygulanması trajikomiktir!


             Türkiye’deki yerli yazılım firmalarının tüm yazılım ihtiyaçlarına cevap verebilecek potansiyelde olduğunu gönül rahatlığıyla dile getirebilirim. Alınan ambargo kararının da; ülkemizde teknoloji üretmenin, dışa bağımlı kalmamak adına, ne derece önemli bir husus olduğu gerçeğinin bir kez daha hatırlatıcısı olmasını temenni ederim. Her platformda önemle altını çizmiş olduğum gibi; “Günümüzde toplumları yönetmek bilgiyi yönetmektir. Bilgiyi yönetmek de; ancak teknoloji ile mümkündür.” Bir an evvel olası “Dijital ambargo”nun ülkemiz ekonomisinde yaratacağı olumsuz yaptırımlar konusunda gerekli tedbirler alınmalı ve işletmelerin iş süreçlerinin aksamasına fırsat verilmeden, yerinde müdahalelerle, bu tehditlerin önüne geçilmelidir. Ülkem için yapılması gereken ne varsa, elimi taşın altına koymaktan asla çekinmeyeceğimi tüm kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.


“Kanla kazandığımız bu toprakları, teknoloji ile taçlandıracağız.”   
Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


Siber Korsanlar, Şili’de 10 Milyon Dolarlık Soygun Gerçekleştirdi

Yarini Kodlayanlar Eğitim Tiri’nin İkinci Duraği Sinop Oldu

Tatilde Dijital Cihaz Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

3. Havaalanında Kullanılacak İnsansı Robot Sunumuna AKINROBOTICS’in Yüzde Yüz Yerli Robotları Mini ADA ve ADA GH6 Damga Vurdu

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
60562
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA