NEܒde DevFest 2017 Etkinliği Gerçekleştirildi

NEܒde DevFest 2017 Etkinliği Gerçekleştirildi
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 9-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2017-12-25 - 15:30 - Bu haberi 303 kişi okudu.


Google Developer Group (GDG) Konya ekibi tarafından Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Bilgi İşlem Daire Başkanlığının destekleriyle düzenlenen DevFest 2017 etkinliği Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Erol Güngör Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Konya DevFest 2017 etkinliği kapsamında yeni teknolojiler, yeni fikirler, gündemde olan konular hakkında alanında uzman isimlerin bilgilerini salondaki davetlilerle paylaşacağını söyleyen NEÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Osman Çıbıkdiken Konya DevFest 2017 Google Developer Group’un (GDG) Konya Şubesinin her yıl düzenlediği bir etkinlik olduğunu hatırlatarak sürekliliğin önemli olduğuna dikkat çekti.


“GDG Konya grubu 2013 yılında öğrenci arkadaşlarımızın katılımıyla oluşturulan bir grup… Hedefimiz bilgisayar teknolojilerine hevesi olan, ilgili olan arkadaşları bir araya getirerek bilgi paylaşımı yapmak.” diyen Çıbıkdiken, açık kaynak teknolojilerini ön planda tutarak davetlilere bu konuda alanında uzman kişilerin bilgi paylaşımı yapacağı bir ortam oluşturmak istediklerini belirtti. Çıbıkdiken: “GDG aslında bir etkinlik kapsamında görünüyor olmasına rağmen alt tarafından birlikte çalıştığımız arkadaşlar için bir takım, ekip ruhu nasıl olur onu da göstermeye çalışıyoruz. Bu ekibin en değerli üyeleri biraz sonra sizlere sunum yapacak. Katıldığınız için teşekkür ederim.”diyerek açılış konuşmasını sonlandırdı.


Ardından NEÜ Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf Öğrencisi Zekeriya Akgül ‘Docker Swarm’, Juniper Networks Senior Systems Engineer Mehmet Tuncer ‘Network Güvenliği’, NEÜ Matematik Bilgisayar 2. Sınıf Öğrencisi Osman Faruk Oruçoğlu ‘Güvenlik Duvarı Arayüzü Geliştirilmesi’, Big Switch Networks Customer Support Engineer Murat Genç ‘Networkte Yeni Yaklaşımlar’, NEÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Osman Çıbıkdiken ‘Bitcoin ve Kripto Finans’ ve NEÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Uzman Mühendis Mücahit Büyükyılmaz ‘Derin Öğrenme ile Görüntü İşleme’ konularında dinleyicilere bilgiler verdi.


Sunumunda Bitcoin ve kripto paraların son zamanlarda ülkemizde bir yatırım aracı olarak görülmeye başlandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Ali Osman Çıbıkdiken, “Yurt içinden veya yurt dışından alınan Bitcoinler ile yüksek karlar ya da zararlar elde etmek mümkündür. Bu kısım işin finansal boyutunu oluşturmaktadır. Ülkemizde ve dünyada bunun hukuksal alt yapısı yeni yeni tartışılmaya başlanmıştır. Bunun bir balon mu yoksa finans dünyası için bir yeni bir gelecek mi  olduğu öngörüleri de sıkça konuşulmaktadır.” dedi.


Bitcoinden Çok Blokzinciri Teknolojisinin Araştırılması Gerekiyor


Kamuoyunda daha çok Bitcoin üzerinden yorumlamaların yapıldığını ancak Bitcoini oluşturan Blokzinciri teknolojisinin daha çok konuşulması ve araştırılması gerektiğinin altını çizen Çıbıkdiken, “Blokzinciri internetin kullanıldığı her yerde vazgeçilmez bir teknoloji haline gelecektir. Gelecekte blokzinciri geliştiricisi diye bilgisayar uzmanlarına ihtiyaç olacaktır. Ülkemizde bu teknolojiyi kullanacak uzmanların hızlıca yetiştirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından bir Blokzinciri Araştırma Laboratuvarı kurulmuştur. Üniversite olarak içinde yer aldığımız bu laboratuvarla işbirliği içinde olunması için bünyemizde bir Blokzinciri Araştırma Grubu kurarak çalışmalar başlatılacaktır. Bu çalışma grubunun temel hedefi, blokzincirinin teorik alt yapısına hakim olan ve bu teknolojiyi kullanan uygulamalar geliştirecek insan kaynağının sağlanmasıdır. Ayrıca bu alanda gerekli eğitimler ve makalelerin yapılması planlanmaktadır.” ifadelerini kullandı.Etkinlik soru-cevap bölümünün ardından toplu fotoğraf çektirilmesi ile sona erdi.Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


İhsan Çetinkaya İmam Hatip Ortaokulundan Hayvan Barınağı Ziyareti

TEKNOFEST’te Derece Alan Konya Teknik Üniversitesi Öğrencilerine Ödül

Derbent Anadolu İHO Öğrencilerine Kapısını Açtı

Güçlenerek Hedeflerine Yürüyen KTO Karatay’da, 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Heyecanı Yaşandı

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
25762
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA