Tarım Makinaları Sektörü Kamu-Üniversite-Sanayi Buluştayı

Tarım Makinaları Sektörü Kamu-Üniversite-Sanayi Buluştayı
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 12-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2017-12-20 - 10:52 - Bu haberi 826 kişi okudu.


Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Konya Teknokent, Selçuk Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen “Sektör Profesyonelleri Zirvesi 2, Kamu- Üniversite-Sanayi Buluştayı” gerçekleşti

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Konya Teknokent, Selçuk Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen “Sektör Profesyonelleri Zirvesi 2, Kamu- Üniversite-Sanayi Buluştayı” Konya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Düzenlenen programa Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürü Uğur Özalır, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Dağ, Konya Tarım Makineleri Kümelenme Merkezi Başkanı Mehmet Çalmaz, tarım makinaları sektöründen öncü firmalar, sivil toplum kuruluşları, kurumlar, araştırmacılar ve akademisyenler katıldı. “Konya Teknokent-Selçuk Teknoloji Transfer Ofisi” sunumu ise Konya Teknokent Genel Müdür Yardımcısı ve Selçuk Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Yeliz Erenler gerçekleştirdi.


Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı Konya Müdürü Uğur Özalır, Konya’da önde olan sektörlerden birinin de tarım makineleri sektörü olduğunu söyledi. Tarım makineleri sektöründe Araştırma ve Geliştirme’nin (ARGE) her geçen gün arttığını aktaran Uğur Özalır, her sektörde hedeflerinin daha çok ARGE yapmak olduğunu kaydetti.


Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Dağ,  2004 yılından bu yana bölgesel kalkınma ve gelişmeye destek vermekte olduklarını söyledi. Prof. Dr. Birol Dağ, Selçuk Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ile girişimciyi destekleme ve inovasyona yönelik diğer nitelikli destek faaliyetleri kapsamında üniversite kamu sanayi iş birliğini sağladıklarını ifade etti. Dünya’nın yaşanabilirliğini etkileyen tehditlere de değinen Prof. Dr. Dağ, aşırı nüfus artışının, iklim değişikliğinin, su kaynaklarının azalarak çölleşmesinin, fosil yakıtların hızla tükenmesinin, biyoçeşitliliğin azalmasının, ormanların yok olmasının ve ekolojik sorunlara yol açan etmenlerin başında, çevre kirliliğinin geldiğini kaydetti. Prof. Dr. Dağ, tarıma elverişli alanlarda toprağın neredeyse hiç boş kalmadığını ve başta su olmak üzere çok yoğun bir girdi kullanımı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Dağ, tarımsal üretimin miktar ve kalitede bu boyutlara ulaşmasının genetik ıslah, çevresel iyileştirmeler ve makineleşme ile gerçekleştirildiğini belirtti. Ayrıca Prof. Dr. Dağ, üretimin sürdürülebilirliğini toprağın kirlenmeden kullanımına bağlı olduğunun altını çizdi.


Konya Tarım Makineleri Kümeleşme Merkezi Başkanı Mehmet Çalmaz, kobilerin geliştirilerek uluslararası pazarlara açılmasının, ülke ve şehir için sektörün geleceği açısından önem arz ettiğini ifade etti. Başkan Çalmaz, konuşmasının sonunda yeni projeler üretilmesinin ve iş birliği sorunlarının tespit edilip, çözüm yolu aranması gerektiğinin altını çizdi.Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


Fiziksel Güvenlik Siber Güvenliği Riske Atıyor

Oltaya Düşmem Diyen Yanılıyor!

Dijital Felaketlerden Korunmayı Önemli Kılan 5 Neden

Devlet Destekli Siber Saldırılar 2019 da Artacak

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
39289
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA