Haber Detayı
11 Ekim 2020 - Pazar 10:36
 
Karatay Termal Tatil Köyü Dualarla Açıldı
Karatay Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve 5 Ağustos’ta hizmete giren Karatay Termal Tatil Köyü’nün resmi açılışı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta ve Konya Valisi Vahdettin Özkan’ın yanı sıra birçok önemli ismin katılımıyla gerçekleştirildi.
Turizm Haberi


Açılışta konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Tesis Konya'ya artı değer katacak. Hem Konya’ya hem de Türkiye’ye hizmet edecek” dedi. Konya Valisi Vahdettin Özkan, tesisin Konya’nın yaşam kalitesinin arttırılması adına önemli bir hizmet olduğuna vurgu yaparken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, “Her derde deva suyu ve yaşam alanlarıyla burası termal turizm ve seracılığın önemli bir merkezi haline gelecek” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Turizmde önemli bir adım, Konya belediyeciliğinin başarısı adına da önemli bir tesis” şeklinde bir değerlendirme yaptı. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ise, Karatay Termal Tatil Köyü’nün vatandaşlara konforlu bir ev ortamı sunduğunu söyledi.

Karatay Belediyesi’nin 5 yıldızlı otel konforunda 100 bin metrekare alanda yapımını tamamladığı Karatay Termal Tatil Köyü, resmen hizmete açıldı.

7 bloktan oluşan tasarımı, içerisinde 112 adet özel villası, kahve renkli termal havuz suyu ve daha birçok sosyal yaşam alanlarıyla bölgenin önemli bir tesisi olması hedeflenen tesislerin açılışı, Koronavirüs salgını dolayısıyla tüm tedbirler alınarak gerçekleştirildi.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, programda yaptığı konuşmada ülkemizin tarım başkenti; tarih, kültür ve inanç turizminin önemli bir merkezi olan Konya’ya termal turizm alanında yeni bir cazibe merkezi kazandırmanın mutluluğu ve heyecanı içerisinde olduklarının altını çizdi.

MİSAFİRLERİMİZE KONFORLU BİR EV ORTAMI SUNULMAKTADIR

Başkan Hasan Kılca, Karatay Termal Tatil Köyü’nün şehir merkezine 30 dakika yakınlıkta yer aldığını belirterek tesisler hakkında şu bilgileri verdi: “Karatay Termal Tatil Köyümüz, 100 bin metrekarelik bir alanda kurulmuştur ve 7 bloktan oluşmaktadır. Villa tarzında toplamda 112 odası bulunan tesislerimizdeki her odada hijyenik ve özel termal havuz bulunmaktadır. 2+1 ve 1+1 olan odalarımız, yarım mutfak şeklinde tasarlanmıştır. 200 kişilik modern ve yöresel lezzetleriyle şık restoranımız, 100 ve 500’er kişilik kongre merkezimiz, büyük salonlarımız ve teras bölümleriyle birçok önemli toplantı ile organizasyonlara ev sahipliği yapacaktır. Türk Hamamı, sauna, buhar odası, SPA merkezi ve masaj imkânlarıyla misafirlerimize eksiksiz bir hizmet verecek tesislerimizde bay, bayan ve çocuklar için ayrı ayrı havuzlarımız bulunmaktadır. Bu havuzlarımız, Konya’nın en büyük termal havuzlarıdır. Şehrimizin en büyük jakuzisi de yine bu tesislerimizdedir. Karatay Termal Tatil Köyümüz; şifalı suyunun yanı sıra fitness alanları,  her bloğa özel otopark alanı, açık ve kapalı çocuk oyun alanları, basketbol, yürüyüş yolları, voleybol ve tenis sahalarıyla, kafeteryasıyla, marketi ve mescidiyle bütün misafirlerimize konforlu bir ev ortamı sunmaktadır.”

TESİSLERİMİZDEKİ 44.5 DERECE SU BİRÇOK HASTALIĞA ŞİFA

Hasan Kılca, Karatay Tatil Köyü’nün Adana, Mersin, Niğde, Aksaray ve Karaman gibi önemli iller ile birçok ilçeye komşu konumunda olduğunu söyleyerek tesislerin yakın bir gelecekte Konya başta olmak üzere bölge için önemli bir şifa ve yaşam merkezi olacağına inandığına vurgu yaptı.

Kılca, “Termal turizmde zaten oldukça iyi bir noktada olan ülkemizi daha da iddialı bir konuma taşımak ve şehrimizin termal turizm potansiyelini yukarılara çıkarma hedefindeyiz. 44.5 derece düzeylerinde seyreden termal suyumuzun mineralizasyon değeri 3 bin 100 miligramdır. Bu, Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir değerdir. Şifa kaynağı termal suyumuz, ‘mineralli su’ niteliğinde olup kalsiyum, sodyum, bikarbonat, sülfat, klorür, florür ve bromür iyonları bakımından oldukça zengindir. Termal suyumuz, tedavici edici etkiler için belirlenen eşik değerlerinin üzerinde yer alan mineral zenginliğiyle ülkemizin önemli şifalı su kaynaklarından biri olarak öne çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde; Kahverengi özelliği de bulunan suyumuzun; iskelet sistemi travmalarına, eklem ve kas sistemi rahatsızlıklarına, cilt hastalıklarına, ameliyat sonrası sancılara, romatizma ile bel ve boyun ağrılarının yanı sıra daha birçok hastalığa şifa kaynağı olabileceği belirtilmektedir. Bununla birlikte sağlıklı yaşlanma, anti obezite, stres ve dinçlik kürleri de tesisimizde sunduğumuz termal suyun diğer faydalarını oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

KARATAY TERMAL TATİL KÖYÜ “TSE COVID-19 GÜVENLİ TURİZM BELGESİ”NE SAHİP

Tüm dünyanın zor bir süreçten geçtiği bu salgın döneminde sağlıklı ve güvenli hizmetin öneminin daha da arttığını ifade eden Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, resmi açılışı gerçekleştirilen Karatay Termal Tatil Köyü’nün “TSE COVID-19 Güvenli Turizm Belgesi” sahibi olduğunu aktardı.

Başkan Hasan Kılca, sözlerini şöyle tamamladı: “Tesislerimizde misafir ettiğimiz vatandaşlarımız, tatil köyümüzden güven ve huzur içinde istifade edebilmektedir. Tüm Türkiye’yi ve bütün vatandaşlarımızı şifa bulmak için Karatay Termal Tatil Köyümüze bekliyoruz. Tesislerimizin; şehrimize, ilçemize ve tüm vatandaşlarımıza şifa olmasını temenni ediyorum. Konya ve Karatayımız adına önemsediğimiz bu yatırımın hayata geçmesinde bizlere destek veren Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, Genel Başkan Yardımcımız Sayın Leyla Şahin Usta Hanımefendiye, Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, değerli milletvekillerimize ve önceki dönem Belediye Başkanımız Mehmet Hançerli Bey’e teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

TESİS, BÖLGENİN KALKINMASINDA ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı konuşmasına, Konya ve İç Anadolu Bölgesi için önemli bir termal turizm merkezi olacak Karatay Termal Tatil Köyü’nün hizmete açılmasında emeği olan herkese teşekkür ederek başladı.

Başkan Hasan Angı, “Tesislerin tamamlanarak hizmete girmesinde büyük katkıları dolayısıyla Karatay Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca’ya teşekkür ediyorum. Hemşehrilerimiz bu konforlu ve şifalı mekana gelerek güzel vakitler geçirecekler. Çevrenin ve bölgemizin kalkınması adına da önemli bir tesis. Ulaşım konusunda da oldukça kolay bir yerde. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

HEM TURİZM ADINA ÖNEMLİ BİR ADIM HEM DE KONYA BELEDİYECİLİĞİNİN BAŞARISINI ORTAYA KOYAN ÖNEMLİ BİR TESİS

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da böylesine önemli bir tesisin Konya’ya kazandıran Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ile emeği geçen herkesi tebrik etti.

Başkan Uğur İbrahim Altay, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Konya tarım, sanayi aynı zamanda da turizm şehridir. Son günlerde bununla ilgili önemli çalışmalar yürütüyoruz. Konya’nın turizm pastasından daha fazla pay alabilmesi için hem de şehrimizin tanıtımı açısından turizm planımızı tamamlamak üzereyiz. Bölgemizdeki tüm turizm potansiyellerini ortaya çıkaracak bir çalışmayı Kapadokya üniversitesi ile birlikte yürütüyoruz. Karatay Termal Tatil Köyü de hem turizm noktasında önemli bir adımdır hem de Konya belediyeciliğinin başarısını ortaya koyan önemli bir tesistir. 100 milyonluk dev bir bütçeyle yapılan bu tesis profesyonelce yönetiliyor ve Konya’da önemli bir açığı kapatacak. Karatay Termal Tatil Köyü’nün; Ilgın’da, Akşehir’de, Kadınhanı’nda olan kaplıcalar için de bir örnek teşkil edeceğine inanıyorum. Bu güzel Termal Köy ile Konyalıların buradan şifa bulmalarını temenni ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederek; tesisin Konya’mıza ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

KONYAMIZIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRACAK BİR HİZMET

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise ülkemizin termal turizm alanında Konya’nın payını daha da arttıracak Karatay Termal Tatil Köyü’nün hayırlı olmasını diledi. Vali Özkan, “Böylesine güzel bir tesisi Konyamıza ve Karatayımıza sunan Karatay Belediyemize teşekkür ediyorum. Gerçekten de yaşam kalitesinin arttırılması, şehirlerimizin rekabet gücünün yükselmesi adına önemli bir hizmet. Emeği geçen herkesi kutluyorum” şeklinde konuştu.

ÇOK GÜZEL VE ŞİFA KAYNAĞI BİR TESİS

Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Karatay Termal Tatil Köyü’nün Konya’nın önemli bir ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı.

Leyla Şahin Usta, şunları söyledi: “Çok güzel ve şifa kaynağı bir tesis. Her derde deva bir suyu var burası inşallah yeni hamlelerle birlikte burası termal turizm ile seracılığın da yapıldığı bir üretim ve ticaret merkezi haline de getirilecek. Bu vesileyle bu güzel tesislerin hayata geçmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Dileğimiz buraya gelen her vatandaşımızın memnuniyetle ve şifa ile buradan ayrılmasıdır. Tesislerimiz zaten bir süredir vatandaşlarımızın hizmetindeydi. Aldığımız bilgiler de memnuniyet derecesinin çok güzel olduğudur. Stresten, yorgunluktan uzak, aile fertlerinin birbirleriyle çok daha güzel vakit geçirebileceği bir merkez burası. Merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum.”

BU TESİS KONYA'YA ARTI DEĞER KATACAK

Son olarak kürsüye çıkan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sözlerine Karatay Termal Tatil Köyü’nün hizmete girmesi dolayısıyla Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya teşekkür ederek başladı.

Bakan Murat Kurum, “Konya, Anadolu'da bin yıllık medeniyetin kadim şehri. Son 18 yılda, Konya’mızı, bu değerlerine yakışır bir marka şehir haline getirecek birbirinden kıymetli projeleri tamamladık. Şu anda bulunduğumuz yer, Hz. Mevlana'nın, 'İsfahan'dan çıktım, çektim besmele! Hamd-ü senalar olsun geldim İsmil'e' dediği yerdir. Buradan aldığı şifalı suyu mevlevihanelere götürdüğü noktadır. Bu açıdan bu özel şehre, bu şehrin vefalı, yiğit, güzel insanlarına hizmet etmek bizler için hem manevi hem de tarihi bir sorumluluktur. Bu tesis Konya'ya artı değer katacak. Hem Konya'ya hem Türkiye'ye hizmet edecek. Ankara'dan hızlı trene bindiğinizde 2 saat sonra hemen hemen bu tesise gelebileceksiniz. Hızlı trenden ring hatlarımızla buraya, tesisimize VIP seferlerimiz olacak. Ankara'dan hafta sonu vatandaşlarımız gelip, 1 gece kalıp termal tesisin her türlü imkanından faydalanabilecekler” ifadelerini kullandı.

KONYA’MIZ ÜLKEMİZİN EN ZENGİN TERMAL ALANLARINA SAHİP ŞEHİRLERİNİN BAŞINDA GELİYOR

Yeni Tip Koronavirüs (COVID-19) salgını sürecinde dünyanın değiştiğini ifade eden Murat Kurum, hayatın ve tüm alışkanlıkların derin bir değişime uğradığını söyledi.

Kurum, şunları kaydetti: “Bugün dünyanın hemen hemen her ülkesinde insanlar, aşırı kalabalıklardan, yoğun trafikten, gürültüden şikayetçiler ve yoğun programlı klasik turizmin yerine daha sakin, izole alanlarda hem sağlık turizmi hem spor yapabilecekleri hem yeşil alandan faydalanabilecekleri alternatif turizm seçeneklerine yöneliyorlar. Devletler, insanların değişen bu ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyorlar. Bu alternatif turizm seçenekleri arasında, özellikle doğayı ve sağlığı temelden ilgilendiren turizm yeni dönemde çok önemli bir konuma ulaşmış durumda. İşte Konya'mız da ülkemizin en zengin termal alanlarına sahip şehirlerinin başında geliyor. Ilgın'dan Köşkköy'e, Cihanbeyli'den İsmil'e, Demirkent'ten Beyşehir'e, Ereğli'den Hüyük ve Tuzlukçu'ya kadar çok zengin bir jeotermal ağımız var. Konya'nın üstü insanlığa nasıl tarihi, kültürel, manevi şifalar sunuyorsa, altı da termal kaynaklarıyla sıcak sularıyla insanlığa şifa sunuyor. Konya; tarihi hamamlarıyla, kaplıcalarıyla zengin bir şehir. Belediyelerimizle şehrimizin jeotermal kaynaklarının, termal turizmin durumunun, geleceğinin ve varsa sorunlarının çözümü hemen gerçekleştirilecek. İhtiyaç duyulan ne varsa yerine getirilecek. Bakanlık olarak da Konya'nın bu konuda yapacağı tüm yatırımlara destek vereceğiz.”

Konuşmalar ve Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu tarafından edilen duanın ardından Karatay Belediyesi tarafından Konya’ya kazandırılan Karatay Termal Tatil Köyü’nün resmi açılışı, kurdele kesimiyle gerçekleştirildi.

Karatay Termal Tatil Köyü’nün açılış programına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta ve Konya Valisi Vahdettin Özkan’ın yanı sıra Konya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Şakir Uslu, Konya 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hav. Pilot Tümgeneral Haluk Şahar, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Meram Belediye Başkanvekili Ahmet Melih Güçlü, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, AK Parti Konya Milletvekilleri Ziya Altunyaldız, Gülay Samancı, Orhan Erdem, Selman Özboyacı ve Halil Etyemez, Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Karatay Kaymakamı Abdullah Selim Parlar, Meram Kaymakamı Resul Çelik, Konya Kültür ve Turizm Müdürü Abdülsettar Yarar, Konya Bölge Yazma Eserler Müdürü Bekir Şahin, Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanoğlu, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP İl Başkanı Remzi Karaarslan, AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Murat Koru, AK Parti Konya İl Kadın Kolları Başkanı Esra Doğan, AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, MHP Karatay İlçe Başkanı Sebahattin Küçükdoğru, MHP Selçuklu İlçe Başkanı Güzide Çıpan, Karatay Belediye Meclisi Üyeleri, mülki idare amirleri, muhtarlar ve basın mensupları katıldı.

 

Kaynak: (H.M.) - Haber Merkezi Editör: Haber Merkezi
 
Etiketler: Karatay, Termal, Tatil, Köyü, Dualarla, Açıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Bugün Genel Seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
20
0
0
2
6
8
2
Fenerbahçe
20
0
1
2
6
9
3
Galatasaray
17
0
2
2
5
9
4
Gaziantep FK
14
0
1
5
3
9
5
Fatih Karagümrük
13
0
2
4
3
9
6
Başakşehir FK
13
0
4
1
4
9
7
Beşiktaş
13
0
3
1
4
8
8
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
9
Kasımpaşa
12
0
3
3
3
9
10
Çaykur Rizespor
12
0
2
3
3
8
11
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
12
Göztepe
11
0
1
5
2
8
13
Yeni Malatyaspor
11
0
3
2
3
8
14
Antalyaspor
9
0
4
3
2
9
15
Trabzonspor
9
0
4
3
2
9
16
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
17
BB Erzurumspor
8
0
4
2
2
8
18
Kayserispor
7
0
5
1
2
8
19
Gençlerbirliği
5
0
5
2
1
8
20
Denizlispor
5
0
5
2
1
8
21
MKE Ankaragücü
2
0
5
2
0
7
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz. Sitemizde yayımlanan köşe yazılarının tüm sorumluluğu yazarının kendisine aittir 2011 © 2019 İPEKYOLUHABER.NET